Odznaczenia i wyróżnienia

13 maja 2022

W maju 2022 roku Pisarz Stanisław Luchowski otrzymał nagrodę Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski – Srebrny Medal ” Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Srebrny Medal – “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”


Dla szerokorozumianej twórczości nastały trudne czasy, ponieważ kultura podporządkowana jest regułom rynkowym. Otóż, miałem zamiar powoli hamować swoje pisarstwo na rzecz górnictwa, skupiając się na książkach psychologiczno-obyczajowych. Na rynku sponsorów jest coraz mniej, wsparcie coraz słabsze, a tworzenie bez adresata staje się wątpliwe. Kiedyś górnictwo lśniło na tle całej gospodarki, a teraz pozostał tylko jego cień. Coraz odważniej mówi się o gaszeniu światła w kopalniach, a pisanie do szuflady mija się z celem.


Wiedziałem, że jest wniosek o przyznanie mi złotej odznaki medalu Gloria Artis i to miało być koroną dla mojej twórczości na rzecz górnictwa, ale stało się inaczej. Wobec powyższego aby pierwotny wniosek miał szansę urzeczywistnienia muszę i chcę dalej pracować na rzecz zawodu, z którym byłem związany wiele lat.

Do wysiłku zobowiązuje mnie szacunek do ludzi ze wspomnianej branży, a mogę to jedynie zrobić kolejnymi książkami. Pan wicepremier Gliński chyba podjął właściwą decyzję, przyznając mi srebrną odznakę wspomnianego medalu, a stało się to na wniosek złożony przez KGHM „Polska Miedź” przy wsparciu dwóch profesorów, a mianowicie profesora Ryszarda Tadeusiewicza – byłego, wieloletniego rektora AGH – i profesora Macieja Kaliskiego – byłego podsekretarza stanu odpowiedzialnego za resort górniczy. Przyznane mi odznaczenie jest dla mnie ogromną nobilitacją i dopinguje mnie do dalszej pracy. Choć na dzień 11.12.21 odznaczenie nie zostało jeszcze wręczone, to informacja pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Rekomendacja prof. dr hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza

Zasłużony dla państwa RP        2012 r.

Złoty krzyż zasługi                     2006 r.

Srebrny krzyż zasługi                1989 r.

Brązowy krzyż zasługi               1986 r.

Odznaka przyjaciela dziecka     1985 r.

Zasłużony dla miasta Lubin      1984 r.

Członek literatów polski

Brak komentarza